Plugins - Redirection - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (573 entries)

en: %s item | %s items
sv_SE[0]: %s objekt
sv_SE[1]: %s objekt

en: (Example) The source URL is your old or original URL
sv_SE: (Exempel) Käll-URL:en är din gamla eller ursprungliga URL

en: (Example) The target URL is the new URL
sv_SE: (Exempel) Mål-URL:en är den nya URL:en

en: (IP logging level)
sv_SE: (IP-loggningsnivå)

en: (time to keep logs for)
sv_SE: (hur länge loggar ska sparas)

en: 301 - Moved Permanently
sv_SE: 301 – Flyttad permanent

en: 302 - Found
sv_SE: 302 – Hittad

en: 303 - See Other
sv_SE: 303 – Se annat

en: 304 - Not Modified
sv_SE: 304 – Inte modifierad

en: 307 - Temporary Redirect
sv_SE: 307 – Tillfällig omdirigering

en: 308 - Permanent Redirect
sv_SE: 308 – Permanent omdirigering

en: 400 - Bad Request
sv_SE: 400 – Felaktig begäran

en: 401 - Unauthorized
sv_SE: 401 – Obehörig

en: 403 - Forbidden
sv_SE: 403 – Förbjuden

en: 404 - Not Found
sv_SE: 404 – Hittades inte

en: 404 Logs
sv_SE: 404-loggar

en: 404 deleted
sv_SE: 404 borttagen

en: 404 errors
sv_SE: 404-fel

en: 404s
sv_SE: 404:or

en: 410 - Gone
sv_SE: 410 – Borttagen

en: 418 - I'm a teapot
sv_SE: 418 – Jag är en tekanna

en: 451 - Unavailable For Legal Reasons
sv_SE: 451 – Otillgänglig av juridiska skäl

en: 500 - Internal Server Error
sv_SE: 500 – Internt serverfel

en: 501 - Not implemented
sv_SE: 501 – Ej implementerad

en: 502 - Bad Gateway
sv_SE: 502 – Felaktig gateway

en: 503 - Service Unavailable
sv_SE: 503 – Tjänsten är otillgänglig

en: 504 - Gateway Timeout
sv_SE: 504 – Timeout för gateway

en: <code>Redirectioni10n</code> is not defined. This usually means another plugin is blocking Redirection from loading. Please disable all plugins and try again.
sv_SE: <code>Redirectioni10n</code> är inte definierat. Detta betyder vanligtvis att ett annat tillägg blockerar Redirection från att laddas. Inaktivera alla tillägg och försök igen.

en: A database upgrade is in progress. Please continue to finish.
sv_SE: En databasuppgradering pågår. Fortsätt för att slutföra.

en: A day
sv_SE: En dag

en: A loop was detected and the upgrade has been stopped. This usually indicates {{support}}your site is cached{{/support}} and database changes are not being saved.
sv_SE: Uppgraderingen har avbrutits eftersom en loop detekterades. Detta innebär oftast att {{support}}webbplatsen cachelagras{{/support}} så att ändringar inte sparas till databasen.

en: A month
sv_SE: En månad

en: A security plugin (e.g Wordfence)
sv_SE: Ett säkerhetstillägg (t.ex. Wordfence)

en: A security plugin or firewall is blocking access. You will need to whitelist the REST API.
sv_SE: Ett säkerhetstillägg eller brandvägg blockerar åtkomst. Du måste vitlista REST API:t.

en: A server firewall or other server configuration (e.g OVH)
sv_SE: En serverbrandvägg eller annan serverkonfiguration (t.ex. OVH)

en: A simple redirect involves setting a {{strong}}source URL{{/strong}} (the old URL) and a {{strong}}target URL{{/strong}} (the new URL). Here's an example:
sv_SE: En enkel omdirigering innebär att du anger en {{strong}}käll-URL{{/strong}} (den gamla webbadressen) och en {{strong}}mål-URL{{/strong}} (den nya webbadressen). Här är ett exempel:

en: A site alias is another domain that you want to be redirected to this site. For example, an old domain, or a subdomain. This will redirect all URLs, including WordPress login and admin.
sv_SE: Ett webbplats-alias är ett annat domännamn som du vill ska omdirigeras till denna webbplats. Exempelvis ett gammalt domännamn eller en subdomän. Detta kommer att omdirigera alla URL:er, inklusive inloggningssidan och adminpanelen för WordPress.

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection log RSS (leave blank to auto-generate)
sv_SE: En unik nyckel som ger feed-läsare åtkomst till Redirection logg via RSS (lämna tomt för att autogenerera)

en: A week
sv_SE: En vecka

en: Accept Language
sv_SE: Acceptera språk

en: Action Type
sv_SE: Åtgärdstyp

en: Actions applied to all selected items
sv_SE: Åtgärder tillämpade på alla valda objekt

en: Actions applied to everything that matches current filter
sv_SE: Åtgärder tillämpade på allt som matchar nuvarande filter

en: Add Alias
sv_SE: Lägg till alias

en: Add CORS Presets
sv_SE: Lägg till standardvärden för CORS

en: Add File
sv_SE: Lägg till fil

en: Add Group
sv_SE: Lägg till grupp

en: Add Header
sv_SE: Lägg till header

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add Redirect
sv_SE: Lägg till omdirigering

en: Add Security Presets
sv_SE: Lägg till standardvärden för säkerhet

en: Add new redirection
sv_SE: Lägg till ny omdirigering

en: Add www to domain - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}
sv_SE: Lägg till www till domän – {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}

en: Agent Info
sv_SE: Agentinfo

en: Aliased Domain
sv_SE: Domännamn tillagt som alias

en: All
sv_SE: Alla

en: All groups
sv_SE: Alla grupper

en: All imports will be appended to the current database - nothing is merged.
sv_SE: Allt som importera kommer att läggas till den aktuella databasen – ingenting kombineras med det befintliga.

en: All redirects have a valid group
sv_SE: Alla omdirigeringar har en giltig grupp

en: All tables present
sv_SE: Alla tabeller närvarande

en: Also check if your browser is able to load <code>redirection.js</code>:
sv_SE: Kontrollera också att din webbläsare kan ladda <code>redirection.js</code>:

en: An hour
sv_SE: En timma

en: An unknown error occurred.
sv_SE: Ett okänt fel uppstod.

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
sv_SE: Ankarvärden skickas inte till servern och kan inte omdirigeras.

en: Anonymize IP (mask last part)
sv_SE: Anonymisera IP (maska sista delen)

en: Apache redirects
sv_SE: Apache omdirigeringar

en: Applies to all redirections unless you configure them otherwise.
sv_SE: Tillämpas till alla omdirigeringar om du inte konfigurerar dem på annat sätt.

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Apply To All
sv_SE: Tillämpa på alla

en: Are you sure you want to delete the selected items?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort de valda objekten?

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete the selected items?
sv_SE[0]: Är du säker på att du vill ta bort detta objekt?
sv_SE[1]: Är du säker på att du vill ta bort dessa objekt?

en: Are you sure you want to import from %s?
sv_SE: Är du säker på att du vill importera från %s?

en: Area
sv_SE: Region

en: Auto-generate URL
sv_SE: Generera URL automatiskt

en: Automatic Install
sv_SE: Automatisk installation

en: Automatic Upgrade
sv_SE: Automatisk uppgradering

en: Bad data
sv_SE: Dålig data

en: Basic Setup
sv_SE: Grundläggande konfiguration

en: Block IP
sv_SE: Blockera IP

en: Browser
sv_SE: Webbläsare

en: Bulk Actions
sv_SE: Massåtgärder

en: Bulk Actions (all)
sv_SE: Massåtgärder (alla)

en: CSV does not include all information, and everything is imported/exported as "URL only" matches. Use the JSON format for a full set of data.
sv_SE: CSV-filen innehåller inte all information. Allt importeras och exporteras enbart som matchning av ”URL”. För att använda den kompletta datauppsättningen ska du använda JSON-formatet.

en: Cached Redirection detected
sv_SE: En cachad version av Redirection upptäcktes

en: Caching software (e.g Cloudflare)
sv_SE: Programvara för cachehantering (t.ex. Cloudflare)

en: Can you access your {{api}}REST API{{/api}} without it redirecting? If not then you will need to fix any issues.
sv_SE: Kan du komma åt ditt {{api}}REST API{{/api}} utan att det omdirigeras? Om inte måste du åtgärda eventuella problem.

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cannot connect to the server to determine the redirect status.
sv_SE: Det går inte att ansluta till servern för att fastställa omdirigeringsstatus.

en: Canonical Settings
sv_SE: Kanoniska inställningar

en: Case insensitive matches (i.e. {{code}}/Exciting-Post{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
sv_SE: Matchning utan kontroll av skiftläge (t.ex. kommer {{code}}/Exciting-Post{{/code}} att matcha {{code}}/exciting-post{{/code}})

en: Check
sv_SE: Kontrollera

en: Check Again
sv_SE: Kontrollera igen

en: Check Redirect
sv_SE: Kontrollera omdirigering

en: Check a URL is being redirected
sv_SE: Kontrollera att en URL omdirigeras

en: Check redirect for: {{code}}%s{{/code}}
sv_SE: Kontrollera omdirigering för: {{code}}%s{{/code}}

en: Check your {{link}}Site Health{{/link}} and fix any issues.
sv_SE: Kontrollera din {{link}}Hälsostatus för webbplats{{/ link}} och åtgärda eventuella problem.

en: City
sv_SE: Ort

en: Click "Complete Upgrade" when finished.
sv_SE: Klicka på ”Slutför uppgradering” när du är klar.

en: Click "Finished! 🎉" when finished.
sv_SE: Klicka på ”Klart! 🎉” när du är klar.

en: Click 'Add File' or drag and drop here.
sv_SE: Klicka på ”Lägg till fil” eller dra och släpp en fil här.

en: Click the "Upgrade Database" button to automatically upgrade the database.
sv_SE: Klicka på knappen ”Uppgradera databas” för att automatiskt uppgradera databasen.

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Code
sv_SE: Kod

en: Comma separated list of languages to match against (i.e. da, en-GB)
sv_SE: Kommaseparerad lista över språk att matcha mot (dvs. da, en-GB)

en: Compact Display
sv_SE: Kompakt vy

en: Complete Upgrade
sv_SE: Slutför uppgradering

en: Complete data (JSON)
sv_SE: Fullständiga data (JSON)

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Continue Setup
sv_SE: Fortsätt konfigurationen

en: Cookie name
sv_SE: Cookie-namn

en: Cookie value
sv_SE: Cookie-värde

en: Count
sv_SE: Antal

en: Create An Issue
sv_SE: Skapa ett problem

en: Create Issue
sv_SE: Skapa felrapport

en: Create associated redirect (added to end of URL)
sv_SE: Skapa associerad omdirigering (läggs till i slutet på URL:en)

en: Create basic data
sv_SE: Skapa grundläggande data

en: Current API
sv_SE: Nuvarande API

en: Current Page
sv_SE: Nuvarande sida

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Custom Display
sv_SE: Anpassad vy

en: Custom Header
sv_SE: Anpassad header

en: Database problem
sv_SE: Databasproblem

en: Database tables
sv_SE: Databastabeller

en: Database version
sv_SE: Databasversion

en: Date
sv_SE: Datum

en: Debug Information
sv_SE: Felsökningsinformation

en: Default REST API
sv_SE: Standard REST API

en: Default URL settings
sv_SE: Standard URL-inställningar

en: Default WordPress "old slugs"
sv_SE: WordPress standard ”gamla permalänkar”

en: Default query matching
sv_SE: Standardmatchning av förfrågan

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete Log Entries
sv_SE: Ta bort loggposter

en: Delete Redirection
sv_SE: Ta bort Redirection

en: Delete logs for these entries
sv_SE: Ta bort loggar för dessa inlägg

en: Delete logs for this entry
sv_SE: Ta bort loggar för detta inlägg

en: Delete the plugin - are you sure?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort tillägget?

en: Deleting the plugin will remove all your redirections, logs, and settings. Do this if you want to remove the plugin for good, or if you want to reset the plugin.
sv_SE: Tar du bort tillägget tar du även bort alla omdirigeringar, loggar och inställningar. Gör detta om du vill ta bort tillägget helt och hållet, eller om du vill återställa tillägget.

en: Describe the purpose of this redirect (optional)
sv_SE: Beskriv syftet med denna omdirigering (valfritt)

en: Device
sv_SE: Enhet

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Disabled! Detected PHP %1$s, need PHP %2$s+
sv_SE: Inaktiverad! Upptäckte PHP %1$s, behöver PHP %2$s+

en: Display All
sv_SE: Visa alla

en: Do not change unless advised to do so!
sv_SE: Ändra inte om du inte uppmanas att göra det!

en: Do nothing (ignore)
sv_SE: Gör ingenting (ignorera)

en: Domain
sv_SE: Domän

en: Don't set a preferred domain - {{code}}%(site)s{{/code}}
sv_SE: Ange inte en föredragen domän – {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Double-check the file is the correct format!
sv_SE: Dubbelkolla att filen är i rätt format!

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Email
sv_SE: E-post

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Engine
sv_SE: Motor

en: Enter IP addresses (one per line)
sv_SE: Ange IP-adresser (en per rad)

en: Enter full URL, including http:// or https://
sv_SE: Ange fullständig URL, inklusive http:// eller https://

en: Enter role or capability value
sv_SE: Ange roll eller behörighetsvärde

en: Enter server URL to match against
sv_SE: Ange server-URL för att matcha mot

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error (404)
sv_SE: Fel (404)

en: Everything
sv_SE: Allt

en: Exact - matches the query parameters exactly defined in your source, in any order
sv_SE: Exakt – matchar parametrarna i förfrågan exakt som de angivits i källadressen, i valfri ordning

en: Exact Query
sv_SE: Exakt fråga

en: Exact match
sv_SE: Exakt matchning

en: Exact match all parameters in any order
sv_SE: Exakt matchning av alla parametrar i valfri ordning

en: Exclude from logs
sv_SE: Exkludera från loggar

en: Expected
sv_SE: Förväntad

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export 404
sv_SE: Exportera 404

en: Export redirect
sv_SE: Exportera omdirigering

en: Export to CSV, Apache .htaccess, Nginx, or Redirection JSON. The JSON format contains full information, and other formats contain partial information appropriate to the format.
sv_SE: Exportera till CSV, Apache .htaccess, Nginx eller Redirection-JSON. JSON-formatet innehåller fullständig information medan de andra formaten endast täcker viss information, beroende på valt format.

en: Feed Readers
sv_SE: Feedläsare

en: File selected
sv_SE: Fil vald

en: Filter Name
sv_SE: Filternamn

en: Filter by IP
sv_SE: Filtrera efter IP

en: Filter on: %(type)s
sv_SE: Filtrera på: %(type)s

en: Filters
sv_SE: Filter

en: Finish Setup
sv_SE: Slutför konfigurationen

en: Finished importing
sv_SE: Importering klar

en: Finished! 🎉
sv_SE: Klart! 🎉

en: First page
sv_SE: Första sidan

en: First you will be asked a few questions, and then Redirection will set up your database.
sv_SE: Först får du några frågor och sedan kommer Redirection att ställa in din databas.

en: For example "/amp"
sv_SE: Till exempel ”/amp”

en: Force a redirect from HTTP to HTTPS - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}
sv_SE: Tvinga en omdirigering från HTTP till HTTPS – {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}

en: Forever
sv_SE: För evigt

en: Found
sv_SE: Hittad

en: Full IP logging
sv_SE: Fullständig IP-loggning

en: Full documentation can be found on the {{link}}Redirection website.{{/link}}
sv_SE: Fullständig dokumentation finns på {{link}}webbplatsen för Redirection{{/link}}.

en: Full documentation for Redirection can be found at {{site}}https://redirection.me{{/site}}. If you have a problem please check the {{faq}}FAQ{{/faq}} first.
sv_SE: Fullständig dokumentation för Redirection kan hittas på {{site}}https://redirection.me{{/site}}. Om du har problem, kolla {{faq}}vanliga frågor{{/faq}} först.

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Geo IP Error
sv_SE: Geo-IP-fel

en: Geo Info
sv_SE: Geo-info

en: Geo Location
sv_SE: Geo-plats

en: Go back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Good
sv_SE: Bra

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Group by IP
sv_SE: Gruppera efter IP

en: Group by URL
sv_SE: Gruppera efter URL

en: Group by user agent
sv_SE: Gruppera efter användaragent

en: Group saved
sv_SE: Grupp sparad

en: Groups
sv_SE: Grupper

en: HTTP Header
sv_SE: HTTP-header

en: HTTP Headers
sv_SE: HTTP-headers

en: HTTP Status Code
sv_SE: HTTP-statuskod

en: HTTP code
sv_SE: HTTP-kod

en: Header name
sv_SE: Namn på header

en: Header value
sv_SE: Värde för header

en: Hide
sv_SE: Dölj

en: Hits
sv_SE: Träffar

en: How Redirection uses the REST API - don't change unless necessary
sv_SE: Hur Redirection använder REST API &mdash; ändra inte om det inte är nödvändigt

en: How do I use this plugin?
sv_SE: Hur använder jag detta tillägg?

en: How long to cache redirected 301 URLs (via "Expires" HTTP header)
sv_SE: Hur länge omdirigerade 301-URL:er ska cachas (via HTTP-header ”Expires”)

en: I need support!
sv_SE: Jag behöver hjälp!

en: I'd like to support some more.
sv_SE: Jag skulle vilja stödja lite till.

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
sv_SE: Jag är en trevlig person och jag har hjälpt till att stödja skaparen av detta tillägg

en: IP Headers
sv_SE: IP-headers

en: IP Logging
sv_SE: IP-loggning

en: If that did not help then {{strong}}create an issue{{/strong}} or send it in an {{strong}}email{{/strong}}.
sv_SE: Om inte det hjälpte {{strong}}upprätta ett supportärende{{/strong}} eller skicka det via {{strong}}e-post{{/strong}}.

en: If that doesn't help, open your browser's error console and create a {{link}}new issue{{/link}} with the details.
sv_SE: Om det inte hjälper, öppna din webbläsares fel-konsol och skapa en {{link}}ny felrapport{{/link}} med informationen.

en: If the magic button doesn't work then you should read the error and see if you can fix it manually, otherwise follow the 'Need help' section below.
sv_SE: Om knappen inte fungerar bör du läsa felmeddelande och se om du kan fixa felet manuellt, annars kan du kolla i avsnittet ”Behöver du hjälp?” längre ner.

en: If you are using WordPress 5.2 or newer then look at your {{link}}Site Health{{/link}} and resolve any issues.
sv_SE: Om du använder WordPress 5.2 eller nyare, titta på din {{link}}Hälsokontroll för webbplatser{{/ link}} och lös eventuella problem.

en: If you are using a caching system such as Cloudflare then please read this:
sv_SE: Om du använder ett caching-system som Cloudflare, läs det här:

en: If you are using a page caching plugin or service (CloudFlare, OVH, etc) then you can also try clearing that cache.
sv_SE: Om du använder ett tillägg eller en tjänst för att cachelagra sidor (CloudFlare, OVH m.m.) så kan du också prova att rensa den cachen.

en: If you change the permalink in a post or page then Redirection can automatically create a redirect for you.
sv_SE: Om du ändrar permalänken i ett inlägg eller sida kan Redirection automatiskt skapa en omdirigering åt dig.

en: If you do experience a problem then please consult your plugin documentation, or try contacting your host support. This is generally {{link}}not a problem caused by Redirection{{/link}}.
sv_SE: Om problem inträffar bör du läsa dokumentation för dina tillägg eller kontakta supporten för ditt webbhotell. Detta är vanligtvis {{link}}inte något problem som orsakas av tillägget Redirection{{/link}}.

en: If you do not complete the manual install you will be returned here.
sv_SE: Om du inte slutför den manuella installationen kommer du att komma tillbaka hit.

en: If you think Redirection is at fault then create an issue.
sv_SE: Om du tror att Redirection orsakar felet, skapa en felrapport.

en: If you want to redirect everything please use a site relocation or alias from the Site page.
sv_SE: Om du vill omdirigera allt ska du använda omdirigering av webbplats eller av alias på sidan för webbplatsen.

en: If you want to report a bug please read the {{report}}Reporting Bugs{{/report}} guide.
sv_SE: Om du vill rapportera ett fel, läs guiden {{report}}rapportera fel{{/report}}.

en: If you want to submit information that you don't want in a public repository then send it directly via {{email}}email{{/email}} - include as much information as you can!
sv_SE: Om du vill skicka information som du inte vill ska synas publikt, så kan du skicka det direkt via {{email}}e-post{{/email}} &mdash; inkludera så mycket information som du kan!

en: If you want to {{support}}ask for support{{/support}} please include these details:
sv_SE: Om du vill {{support}}be om support{{/support}} inkludera dessa detaljer:

en: If your site needs special database permissions, or you would rather do it yourself, you can manually run the following SQL.
sv_SE: Om din webbplats behöver speciella databasbehörigheter, eller om du hellre vill göra det själv, kan du köra följande SQL manuellt.

en: Ignore & Pass Query
sv_SE: Ignorera och skicka frågan

en: Ignore & pass parameters to the target
sv_SE: Ignorera och skicka parametrarna vidare till måladressen

en: Ignore - as exact, but ignores any query parameters not in your source
sv_SE: Ignorera – samma som exakt matchning, men ignorerar eventuella parametrar i förfrågan som saknas i din källadress

en: Ignore Case
sv_SE: Ignorera skillnad mellan stor och liten bokstav

en: Ignore Query
sv_SE: Ignorera fråga

en: Ignore Slash
sv_SE: Ignorera snedstreck

en: Ignore URL
sv_SE: Ignorera URL

en: Ignore all parameters
sv_SE: Ignorera alla parametrar

en: Ignore all query parameters
sv_SE: Ignorera alla parametrar i förfrågan

en: Ignore and pass all query parameters
sv_SE: Ignorera och skicka alla parametrar i förfrågan vidare

en: Ignore trailing slashes (i.e. {{code}}/exciting-post/{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
sv_SE: Ignorera snedstreck på slutet (t.ex. kommer {{code}}/exciting-post/{{/code}} att matcha {{code}}/exciting-post{{/code}})

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import Existing Redirects
sv_SE: Importera befintliga omdirigeringar

en: Import a CSV, .htaccess, or JSON file.
sv_SE: Importera en CSV-fil, .htaccess-fil eller JSON-fil.

en: Import from %s
sv_SE: Importera från %s

en: Import to group
sv_SE: Importera till grupp

en: Import/Export
sv_SE: Importera/Exportera

en: Importing
sv_SE: Importerar

en: Importing existing redirects from WordPress or other plugins is a good way to get started with Redirection. Check each set of redirects you wish to import.
sv_SE: Ett bra sätt att komma igång med Redirection är att importera befintliga omdirigeringar från WordPress eller andra tillägg. Kontrollera varje uppsättning omdirigeringar du vill importera.

en: Include these details in your report along with a description of what you were doing and a screenshot.
sv_SE: Inkludera dessa detaljer i din rapport tillsammans med en beskrivning av vad du gjorde och en skärmdump.

en: Install Redirection tables
sv_SE: Installera Redirection-tabeller

en: Insufficient database permissions detected. Please give your database user appropriate permissions.
sv_SE: Otillräckliga databasbehörigheter upptäcktes. Ge din databasanvändare lämpliga behörigheter.

en: Keep a log of all redirects and 404 errors.
sv_SE: Behåll en logg över alla omdirigeringar och 404-fel.

en: Language
sv_SE: Språk

en: Last Access
sv_SE: Senaste besök

en: Last Accessed
sv_SE: Senast besökt

en: Last page
sv_SE: Sista sidan

en: Leaving before the process has completed may cause problems.
sv_SE: Att lämna innan processen är klar kan orsaka problem.

en: Libraries
sv_SE: Bibliotek

en: Loading, please wait...
sv_SE: Laddar, vänta &hellip;

en: Location
sv_SE: Plats

en: Log
sv_SE: Logg

en: Log "external" redirects - those not from Redirection. This can increase your log size and contains no user information.
sv_SE: Logga ”externa” omdirigeringar, som inte kommer från Redirection. Detta kan öka din loggs storlek och innehåller ingen användarinformation.

en: Log deleted
sv_SE: Logg borttagen

en: Log entries (%d max)
sv_SE: Antal logginlägg per sida (max %d)

en: Log out, clear your browser cache, and log in again - your browser has cached an old session.
sv_SE: Logga ut, rensa webbläsarens cacheminne och logga in igen – din webbläsare har lagrat en gammal session i sitt cache-minne.

en: Logged In
sv_SE: Inloggad

en: Logged Out
sv_SE: Utloggad

en: Logging
sv_SE: Loggning

en: Logs
sv_SE: Loggar

en: Manage all your 301 redirects and monitor 404 errors
sv_SE: Hantera alla dina 301-omdirigeringar och övervaka 404-fel

en: Manual Install
sv_SE: Manuell installation

en: Manual Upgrade
sv_SE: Manuell uppgradering

en: Match
sv_SE: Matcha

en: Match Type
sv_SE: Matchningstyp

en: Match against this browser referrer text
sv_SE: Matcha mot denna hänvisnings-sträng från webbläsaren

en: Match against this browser user agent
sv_SE: Matcha mot denna användaragent-sträng från webbläsaren

en: Matched Target
sv_SE: Matchande mål

en: Method
sv_SE: Metod

en: Mobile
sv_SE: Mobil

en: Modified Posts
sv_SE: Modifierade inlägg

en: Module
sv_SE: Modul

en: Monitor changes to %(type)s
sv_SE: Övervaka ändringar till %(type)s

en: Monitor permalink changes in WordPress posts and pages
sv_SE: Övervaka ändringar i permalänkar i WordPress-inlägg och sidor

en: More powerful URL matching, including {{regular}}regular expressions{{/regular}}, and {{other}}other conditions{{/other}}
sv_SE: Mer kraftfull URL-matchning, inklusive {{regular}}reguljära uttryck{{/regular}}, och {{other}}andra villkor{{/other}}

en: Name
sv_SE: Namn

en: Need help?
sv_SE: Behöver du hjälp?

en: Need to search and replace?
sv_SE: Behöver du söka och ersätta?

en: Never accessed
sv_SE: Aldrig besökt

en: Never cache
sv_SE: Använd aldrig cache

en: Newsletter
sv_SE: Nyhetsbrev

en: Next page
sv_SE: Nästa sida

en: Nginx redirects
sv_SE: Nginx omdirigeringar

en: Nginx rewrite rules
sv_SE: Nginx omskrivningsregler

en: No IP logging
sv_SE: Ingen IP-loggning

en: No aliases
sv_SE: Inga alias

en: No details are known for this address.
sv_SE: Det finns inga kända detaljer för denna adress.

en: No grouping
sv_SE: Ingen gruppering

en: No headers
sv_SE: Inga headers

en: No logs
sv_SE: Inga loggar

en: No results
sv_SE: Inga resultat

en: No valid groups, so you will not be able to create any redirects
sv_SE: Inga giltiga grupper, du kan inte skapa nya omdirigeringar

en: No! Don't delete the plugin
sv_SE: Nej! Ta inte bort detta tillägg

en: Not accessed in last month
sv_SE: Inte besökt senaste månaden

en: Not accessed in last year
sv_SE: Inte besökt senaste året

en: Not using Redirection
sv_SE: Använder inte omdirigering

en: Note it is your responsibility to pass HTTP headers to PHP. Please contact your hosting provider for support about this.
sv_SE: Observera att du ansvarar för att skicka HTTP-headers vidare till PHP. Kontakta ditt webbhotell om du behöver hjälp med detta.

en: Note that some HTTP headers are set by your server and cannot be changed.
sv_SE: Observera att vissa HTTP-fält definieras av din server och inte går att ändra.

en: Note that you will need to set the Apache module path in your Redirection options.
sv_SE: Observera att du måste ställa in Apache-modulens sökväg i dina alternativ för Redirection.

en: Once deleted your redirections will stop working. If they appear to continue working then please clear your browser cache.
sv_SE: När du har tagit bort tillägget kommer dina omdirigeringar att sluta fungera. Om de verkar fortsätta att fungera, rensa din webbläsares cache.

en: Only the 404 page type is currently supported.
sv_SE: För närvarande stöds endast sidtypen 404.

en: Operating System
sv_SE: Operativsystem

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Options on this page can cause problems if used incorrectly. You can {{link}}temporarily disable them{{/link}} to make changes.
sv_SE: Inställningarna på denna sida kan orsaka problem om de används på fel sätt. Du kan {{link}}inaktivera dem tillfälligt{{/link}} för att göra ändringar.

en: Other
sv_SE: Annat

en: Page Type
sv_SE: Sidtyp

en: Pass - as ignore, but also copies the query parameters to the target
sv_SE: Skicka vidare – samma som Ignorera, men kopierar dessutom över parametrarna i förfrågan till måladressen

en: Pass-through
sv_SE: Passera

en: Plain
sv_SE: Enkel

en: Please check the {{link}}support site{{/link}} before proceeding further.
sv_SE: Kontrollera {{link}}supportwebbplatsen{{/link}} innan du går vidare.

en: Please clear your browser cache and reload this page.
sv_SE: Rensa din webbläsares cache och ladda om denna sida.

en: Please complete your <a href="%s">Redirection setup</a> to activate the plugin.
sv_SE: Slutför din <a href="%s">Redirection-inställning</a> för att aktivera tillägget.

en: Please do not try and redirect all your 404s - this is not a good thing to do.
sv_SE: Försök inte att omdirigera alla status 404 som inträffar – det är ingen lyckad idé.

en: Please enable JavaScript
sv_SE: Aktivera JavaScript

en: Please make a backup of your Redirection data: {{download}}downloading a backup{{/download}}. If you experience any issues you can import this back into Redirection.
sv_SE: Säkerhetskopiera dina omdirigeringsdata: {{download}}Ladda ned säkerhetskopia{{/download}}. Om några problem uppstår kan du senare importera säkerhetskopian till tillägget Redirection.

en: Please note that Redirection requires the WordPress REST API to be enabled. If you have disabled this then you won't be able to use Redirection
sv_SE: Observera att Redirection kräver att WordPress REST API ska vara aktiverat. Om du har inaktiverat det kommer du inte kunna använda Redirection

en: Please note that any support is provide on as-time-is-available basis and is not guaranteed. I do not provide paid support.
sv_SE: Observera att eventuell support tillhandahålls vart efter tid finns och hjälp kan inte garanteras. Jag ger inte betald support.

en: Please remain on this page until complete.
sv_SE: Stanna kvar på denna sida tills det är slutfört.

en: Please review your data and try again.
sv_SE: Granska dina data och försök igen.

en: Please see the <a href="https://redirection.me/support/problems/">list of common problems</a>.
sv_SE: Läs <a href="https://redirection.me/support/problems/">listan med kända problem</a>.

en: Please upgrade your database
sv_SE: Uppgradera din databas

en: Please wait, importing.
sv_SE: Vänta, importerar.

en: Plugin Debug
sv_SE: Felsökning av tillägg

en: Plugin Importers
sv_SE: Tilläggsimporterare

en: Plugin Status
sv_SE: Tilläggsstatus

en: Plugin Support
sv_SE: Stöd tillägget

en: Possible cause
sv_SE: Möjlig orsak

en: Post monitor group
sv_SE: Övervakningsgrupp för inlägg

en: Post monitor group is invalid
sv_SE: Övervakningsgrupp för inlägg är ogiltig

en: Post monitor group is valid
sv_SE: Övervakningsgrupp för inlägg är giltig

en: Powered by {{link}}redirect.li{{/link}}
sv_SE: Drivs med {{link}}redirect.li{{/link}}

en: Pre-defined
sv_SE: Fördefinierad

en: Preferred domain
sv_SE: Föredragen domän

en: Prev page
sv_SE: Föregående sida

en: Progress: %(complete)d$
sv_SE: Status: %(complete)d$

en: Query Parameters
sv_SE: Parametrar i förfrågan

en: RSS Token
sv_SE: RSS-token

en: Raw REST API
sv_SE: Obearbetat REST-API

en: Read this REST API guide for more information.
sv_SE: Läs denna REST API-guide för mer information.

en: Redirect
sv_SE: Omdirigera

en: Redirect All
sv_SE: Omdirigera alla

en: Redirect By
sv_SE: Omdirigera efter

en: Redirect Cache
sv_SE: Omdirigera cache

en: Redirect Logs
sv_SE: Redirection-loggar

en: Redirect Source
sv_SE: Omdirigeringskälla

en: Redirect Tester
sv_SE: Omdirigeringstestare

en: Redirect to URL
sv_SE: Omdirigera till URL

en: Redirect to random post
sv_SE: Omdirigering till slumpmässigt inlägg

en: Redirection Support
sv_SE: Support för Redirection

en: Redirection communicates with WordPress through the WordPress REST API. This is a standard part of WordPress, and you will experience problems if you cannot use it.
sv_SE: Redirection kommunicerar med WordPress via WordPress REST API. Detta är en standarddel av WordPress, och du kommer att få problem om du inte kan använda det.

en: Redirection database needs upgrading
sv_SE: Redirections databas behöver uppgraderas

en: Redirection is designed to be used on sites with a few redirects to sites with thousands of redirects.
sv_SE: Redirection är utformat för att användas på webbplatser med allt från några få omdirigeringar till webbplatser med tusentals omdirigeringar.

en: Redirection is free to use - life is wonderful and lovely! It has required a great deal of time and effort to develop and you can help support this development by {{strong}}making a small donation{{/strong}}.
sv_SE: Redirection är gratis att använda – livet är underbart och ljuvligt! Det har krävts mycket tid och ansträngningar för att utveckla tillägget och du kan hjälpa till med att stödja denna utveckling genom att {{strong}}göra en liten donation{{/ strong}}.

en: Redirection is not working. Try clearing your browser cache and reloading this page.
sv_SE: Redirection fungerar inte. Prova att rensa din webbläsares cache och ladda om den här sidan.

en: Redirection requires WordPress v%1$1s, you are using v%2$2s - please update your WordPress
sv_SE: Redirection kräver WordPress v%1$1s, du använder v%2$2s – uppdatera WordPress

en: Redirection saved
sv_SE: Omdirigering sparad

en: Redirection stores data in your database and sometimes this needs upgrading. Your database is at version {{strong}}%(current)s{{/strong}} and the latest is {{strong}}%(latest)s{{/strong}}.
sv_SE: Redirection lagrar data i din databas och ibland måste detta uppgraderas. Din databas är i version {{strong}}%(current)s{{/strong}} och den senaste är {{strong}}%(latest)s{{/strong}}.

en: Redirection uses the {{link}}WordPress REST API{{/link}} to communicate with WordPress. This is enabled and working by default. Sometimes the REST API is blocked by:
sv_SE: Redirection använder {{link}}WordPress REST-API{{/link}} för kommunikationen med WordPress. Som standard är det aktivt och igång. Ibland blockeras REST-API av:

en: Redirection's database needs to be updated - <a href="%1$1s">click to update</a>.
sv_SE: Redirections databas måste uppdateras – <a href="%1$1s">klicka för att uppdatera</a>.

en: Redirections
sv_SE: Omdirigeringar

en: Redirects
sv_SE: Omdirigering

en: Redirects added to an Apache group can be saved to an {{code}}.htaccess{{/code}} file by adding the full path here. For reference, your WordPress is installed to {{code}}%(installed)s{{/code}}.
sv_SE: Omdirigeringar som läggs till i en Apache-grupp kan sparas i filen {{code}}.htaccess{{/code}} om man lägger in hela URL:en här. För referens är WordPress installerat i {{code}}%(installed)s{{/code}}.

en: Redirects with invalid groups detected
sv_SE: Omdirigeringar med ogiltiga grupper upptäcktes

en: Referrer
sv_SE: Hänvisningsadress

en: Regex
sv_SE: Reguljärt uttryck

en: Regular Expression
sv_SE: Reguljärt uttryck (Regex)

en: Relative REST API
sv_SE: Relativ REST API

en: Reload the page - your current session is old.
sv_SE: Ladda om sidan – din nuvarande session är gammal.

en: Relocate Site
sv_SE: Flytta webbplatsen

en: Relocate to domain
sv_SE: Flytta till domänen

en: Remember to enable the "regex" option if this is a regular expression.
sv_SE: Kom ihåg att aktivera alternativet ”Reguljärt uttryck” om detta är ett reguljärt uttryck.

en: Remove www from domain - {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
sv_SE: Ta bort www från domän – {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Request Headers
sv_SE: Headers i förfrågan

en: Reset hits
sv_SE: Återställ träffar

en: Role
sv_SE: Roll

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save changes to this group
sv_SE: Spara ändringar till den här gruppen

en: Saving...
sv_SE: Sparar...

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search IP
sv_SE: Sök IP

en: Search URL
sv_SE: Sök-URL

en: Search domain
sv_SE: Sök domän

en: Search referrer
sv_SE: Sök hänvisningsadress

en: Search target URL
sv_SE: Sök mål-URL

en: Search title
sv_SE: Sök rubrik

en: Search user agent
sv_SE: Användaragent för sökning

en: Select All
sv_SE: Välj allt

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
sv_SE: Väljer du detta alternativ tas alla omdirigeringar, loggar och inställningar som associeras till tillägget Redirection bort. Försäkra dig om att det är det du vill göra.

en: Setting up Redirection
sv_SE: Ställer in Redirection

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Settings saved
sv_SE: Inställning sparad

en: Show All
sv_SE: Visa alla

en: Show Full
sv_SE: Visa fullständig

en: Show Problems
sv_SE: Visa problem

en: Show advanced options
sv_SE: Visa avancerande alternativ

en: Show debug
sv_SE: Visa felsökning

en: Sign up for the tiny Redirection newsletter - a low volume newsletter about new features and changes to the plugin. Ideal if you want to test beta changes before release.
sv_SE: Prenumerera på vårt lilla nyhetsbrev om Redirection – ett lågfrekvent nyhetsbrev om nya funktioner och förändringar i tillägget. Utmärkt om du vill testa beta-versioner innan release.

en: Site
sv_SE: Webbplats

en: Site Aliases
sv_SE: Alias-namn för webbplatsen

en: Site and home URL are inconsistent. Please correct from your Settings > General page: %1$1s is not %2$2s
sv_SE: Webbplats och hem-URL är inkonsekventa. Korrigera från dina Inställningar > Allmän sida: %1$1s är inte %2$2s

en: Site and home are consistent
sv_SE: Webbplats och hem är konsekventa

en: Site and home protocol
sv_SE: Webbplats och hemprotokoll

en: Site headers are added across your site, including redirects. Redirect headers are only added to redirects.
sv_SE: HTTP-headers läggs för hela webbplatsen, inklusive omdirigering. Headers för omdirigering läggs till endast vid omdirigering.

en: Skip this stage
sv_SE: Hoppa över detta steg

en: Some features you may find useful are
sv_SE: Vissa funktioner som kan vara användbara är

en: Some other plugin that blocks the REST API
sv_SE: Några andra tillägg som blockerar REST API

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
sv_SE: Vissa servrar kan konfigureras för att leverera filresurser direkt, för att förhindra omdirigering.

en: Something else other than Redirection is redirecting this URL.
sv_SE: Något annat än Redirection omdirigerar denna URL.

en: Something went wrong obtaining this information
sv_SE: Något gick fel när denna information skulle hämtas

en: Something went wrong when installing Redirection.
sv_SE: Något gick fel när Redirection skulle installeras.

en: Something went wrong when upgrading Redirection.
sv_SE: Något gick fel när Redirection skulle uppgraderas.

en: Something went wrong 🙁
sv_SE: Något gick snett 🙁

en: Sometimes your browser can cache a URL, making it hard to know if it's working as expected. Use this to check a URL to see how it is really redirecting.
sv_SE: Ibland kan din webbläsare sparade en URL i cache-minnet, vilket kan göra det svårt att se om allt fungerar som tänkt. Använd detta för att kontrollera hur en URL faktiskt omdirigeras.

en: Sorry, something went wrong loading the data - please try again
sv_SE: Något gick fel när data laddades – försök igen

en: Source
sv_SE: Källa

en: Source URL
sv_SE: Käll-URL

en: Standard Display
sv_SE: Standardvy

en: Start Setup
sv_SE: Starta konfiguration

en: Stop upgrade
sv_SE: Stoppa uppgradering

en: Store IP information for redirects and 404 errors.
sv_SE: Spara IP-information för omdirigeringar och 404-fel.

en: Storing logs for redirects and 404s will allow you to see what is happening on your site. This will increase your database storage requirements.
sv_SE: Genom att lagra loggar över omdirigeringar och fel av typen 404 kan du se vad som händer på webbplatsen. Detta kräver större lagringsutrymme i databasen.

en: Storing the IP address allows you to perform additional log actions. Note that you will need to adhere to local laws regarding the collection of data (for example GDPR).
sv_SE: Genom att lagra IP-adresser kan du använda loggen till fler åtgärder. Observera att du måste följa lokala lagar om insamling av data (till exempel GDPR).

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Support 💰
sv_SE: Stötta 💰

en: Switch to this API
sv_SE: Byt till detta API

en: Table "%s" is missing
sv_SE: Tabell ”%s” saknas

en: Take a look at the {{link}}plugin status{{/link}}. It may be able to identify and "magic fix" the problem.
sv_SE: Ta en titt på {{link}tilläggsstatusen{{/ link}}. Det kan vara möjligt att identifiera och ”magiskt åtgärda” problemet.

en: Target
sv_SE: Mål

en: Target URL
sv_SE: Mål-URL

en: Target URL when matched (empty to ignore)
sv_SE: Mål-URL vid matchning (tom för att ignorera)

en: Target URL when not matched (empty to ignore)
sv_SE: Mål-URL när den inte matchas (tom för att ignorera)

en: Testing - %s$
sv_SE: Testar – %s$

en: Thank you for installing and using Redirection v%(version)s. This plugin will allow you to manage 301 redirections, keep track of 404 errors, and improve your site, with no knowledge of Apache or Nginx needed.
sv_SE: Tack för att du installerar och använder Redirection v%(version)s. Detta tillägg låter dig hantera omdirigering av typen 301, hålla reda på 404-fel och förbättra din webbplats, utan att ha någon kunskap om Apache eller Nginx.

en: Thanks for subscribing! {{a}}Click here{{/a}} if you need to return to your subscription.
sv_SE: Tack för att du prenumererar! {{a}}Klicka här{{/a}} om du behöver gå tillbaka till din prenumeration.

en: That's all there is to it - you are now redirecting! Note that the above is just an example.
sv_SE: Det är allt du behöver – du omdirigerar nu! Observera att det endast är ett exempel här ovan.

en: The companion plugin Search Regex allows you to search and replace data on your site. It also supports Redirection, and is handy if you want to bulk update a lot of redirects.
sv_SE: Systertillägget ”Search Regex” låter dig söka och ersätta data på din webbplats. Det stöder också omdirigering och är praktiskt om du vill massuppdatera många omdirigeringar.

en: The following plugins have been detected.
sv_SE: Följande tillägg har upptäckts.

en: The following redirect plugins were detected on your site and can be imported from.
sv_SE: Följande omdirigeringstillägg hittades på din webbplats och kan importeras från.

en: The following tables are missing:
sv_SE: Följande tabeller saknas:

en: The relative URL you want to redirect from
sv_SE: Den relativa URL du vill omdirigera från

en: The source URL should probably start with a {{code}}/{{/code}}
sv_SE: Käll-URL:en bör antagligen börja med en {{code}}/{{/code}}

en: The target URL you want to redirect, or auto-complete on post name or permalink.
sv_SE: Måladressen dit du vill omdirigera eller automatisk komplettering mot inläggsrubrik eller permalänk.

en: There are some problems connecting to your REST API. It is not necessary to fix these problems and the plugin is able to work.
sv_SE: Det finns några problem med att ansluta till ditt REST-API. Det är inte nödvändigt att åtgärda dessa problem och tillägget kan fungera.

en: There was a problem making a request to your site. This could indicate you provided data that did not match requirements, or that the plugin sent a bad request.
sv_SE: Det gick inte att göra en begäran till din webbplats. Detta kan indikera att du tillhandahöll data som inte matchade kraven eller att tillägget skickade en dålig begäran.

en: These are some options you may want to enable now. They can be changed at any time.
sv_SE: Det här är några alternativ du kanske vill aktivera nu. De kan ändras när som helst.

en: This could be a security plugin, or your server is out of memory or has an external error. Please check your server error log
sv_SE: Detta kan vara ett säkerhetstillägg, eller servern har slut på minne eller har ett externt fel. Kontrollera din serverfellogg

en: This information is provided for debugging purposes. Be careful making any changes.
sv_SE: Denna information tillhandahålls för felsökningsändamål. Var försiktig med att göra några ändringar.

en: This is an IP from a private network. This means it is located inside a home or business network and no more information can be displayed.
sv_SE: Detta är en IP från ett privat nätverk. Det betyder att det ligger i ett hem- eller företagsnätverk och ingen mer information kan visas.

en: This is usually fixed by doing one of the following:
sv_SE: Detta åtgärdas vanligtvis genom att göra något av detta:

en: This may be caused by another plugin - look at your browser's error console for more details.
sv_SE: Detta kan ha orsakats av ett annat tillägg – kolla i din webbläsares fel-konsol för mer information.

en: This will be converted to a server redirect for the domain {{code}}%(server)s{{/code}}.
sv_SE: Detta konverteras till en serveromdirigering för domänen {{code}}%(server)s{{/code}}.

en: Timezone
sv_SE: Tidszon

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: To prevent a greedy regular expression you can use {{code}}^{{/code}} to anchor it to the start of the URL. For example: {{code}}%(example)s{{/code}}
sv_SE: För att förhindra ett alltför aggressivt reguljärt uttryck kan du använda {{code}}^{{/code}} för att låsa det till början av URL:en. Till exempel: {{code}}%(example)s{{/code}}

en: Total redirects imported:
sv_SE: Antal omdirigeringar importerade:

en: Track redirect hits and date of last access. Contains no user information.
sv_SE: Spåra omdirigeringsträffar och datum för senaste åtkomst. Innehåller ingen användarinformation.

en: Trash
sv_SE: Släng

en: Try again
sv_SE: Försök igen

en: Two months
sv_SE: Två månader

en: URL Monitor
sv_SE: URL-övervakning

en: URL Monitor Changes
sv_SE: Övervaka URL-ändringar

en: URL and HTTP header
sv_SE: URL- och HTTP-header

en: URL and IP
sv_SE: URL och IP

en: URL and WordPress page type
sv_SE: URL och WordPress sidtyp

en: URL and cookie
sv_SE: URL och cookie

en: URL and custom filter
sv_SE: URL och anpassat filter

en: URL and language
sv_SE: URL och språk

en: URL and login status
sv_SE: URL och inloggnings-status

en: URL and referrer
sv_SE: URL och hänvisande webbplats

en: URL and role/capability
sv_SE: URL och roll/behörighet

en: URL and server
sv_SE: URL och server

en: URL and user agent
sv_SE: URL och användaragent

en: URL is being redirected with Redirection
sv_SE: URL omdirigeras med Redirection

en: URL is not being redirected with Redirection
sv_SE: URL omdirigeras inte med Redirection

en: URL match
sv_SE: URL-matchning

en: URL only
sv_SE: Endast URL

en: URL options
sv_SE: URL-alternativ

en: URL options / Regex
sv_SE: URL-alternativ/Regex

en: Unable to load Redirection
sv_SE: Kan inte att ladda Redirection

en: Unable to load Redirection ☹️
sv_SE: Kan inte ladda Redirection ☹️

en: Unable to load details
sv_SE: Kan inte att ladda detaljer

en: Unable to make request due to browser security. This is typically because your WordPress and Site URL settings are inconsistent, or the request was blocked by your site CORS policy.
sv_SE: Det gick inte att utföra begäran på grund av webbläsarens säkerhetsfunktioner. Detta beror vanligtvis på att inställningarna URL till WordPress och webbplatsen inte stämmer överens eller är blockerade på grund av webbplatsens CORS-policy.

en: Unable to save .htaccess file
sv_SE: Kan inte spara .htaccess-filen

en: Unavailable
sv_SE: Inte tillgänglig

en: Unknown Useragent
sv_SE: Okänd användaragent

en: Unmatched Target
sv_SE: Ej matchande mål

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Upgrade Database
sv_SE: Uppgradera databas

en: Upgrade Required
sv_SE: Uppgradering krävs

en: Upgrading Redirection
sv_SE: Uppgraderar Redirection

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Use groups to organise your redirects. Groups are assigned to a module, which affects how the redirects in that group work. If you are unsure then stick to the WordPress module.
sv_SE: Använd grupper för att organisera dina omdirigeringar. Grupper tillämpas på en modul, vilken påverkar hur omdirigeringar i den gruppen funkar. Behåll bara WordPress-modulen om du känner dig osäker.

en: Used to auto-generate a URL if no URL is given. Use the special tags {{code}}$dec${{/code}} or {{code}}$hex${{/code}} to insert a unique ID instead
sv_SE: Används för att automatiskt generera en URL om ingen URL anges. Använd specialkoderna {{code}}$dec${{/code}} eller {{code}}$hex${{/code}} för att infoga ett unikt ID istället

en: User Agent
sv_SE: Användaragent

en: Useragent
sv_SE: Användaragent

en: Useragent Error
sv_SE: Användaragentfel

en: Using Redirection
sv_SE: Använder omdirigering

en: Valid groups
sv_SE: Giltiga grupper

en: Valid groups detected
sv_SE: Giltiga grupper upptäcktes

en: Valid redirect group
sv_SE: Giltig omdirigeringsgrupp

en: Value
sv_SE: Värde

en: Values
sv_SE: Värden

en: View
sv_SE: Visa

en: View Data
sv_SE: Visa data

en: View Redirect
sv_SE: Visa omdirigering

en: View Redirects
sv_SE: Visa omdirigeringar

en: View notice
sv_SE: Visa meddelande

en: Want to keep up to date with changes to Redirection?
sv_SE: Vill du bli uppdaterad om ändringar i Redirection?

en: Want to redirect the entire site? Enter a domain to redirect everything, except WordPress login and admin. Enabling this option will disable any site aliases or canonical settings.
sv_SE: Vill du omdirigera hela webbplatsen? Skriv in ett domännamn för att omdirigera allt utom inloggningssidan och adminpanelen för WordPress. Om detta alternativ aktiveras kommer alla eventuella alias och kanoniska inställningar för webbplatsen att inaktiveras.

en: Welcome to Redirection 🚀🎉
sv_SE: Välkommen till Redirection 🚀🎉

en: What do I do next?
sv_SE: Vad gör jag härnäst?

en: What's next?
sv_SE: Vad kommer härnäst?

en: When matched
sv_SE: När matchning sker

en: When ready please press the button to continue.
sv_SE: När du är klar, tryck på knappen för att fortsätta.

en: WordPress automatically creates redirects when you change a post URL. Importing these into Redirection will allow you to manage and monitor them.
sv_SE: WordPress skapar automatiskt omdirigeringar när du ändrar ett inläggs URL. Genom att importera dessa till Redirection kan du hantera och övervaka dem.

en: WordPress did not return a response. This could mean an error occurred or that the request was blocked. Please check your server error_log.
sv_SE: WordPress returnerade inte ett svar. Det kan innebära att ett fel inträffade eller att begäran blockerades. Kontrollera din servers error_log.

en: WordPress filter name
sv_SE: WordPress-filternamn

en: WordPress permalink structures do not work in normal URLs. Please use a regular expression.
sv_SE: WordPress-permalänkstrukturer fungerar inte i vanliga URL:er. Använd ett reguljärt uttryck (regex).

en: WordPress redirects
sv_SE: WordPress omdirigeringar

en: WordPress returned an unexpected message. This could be a PHP error from another plugin, or data inserted by your theme.
sv_SE: WordPress returnerade ett oväntat meddelande. Detta kan vara ett PHP-fel från ett annat tillägg eller data som infogats av ditt tema.

en: Working but some issues
sv_SE: Fungerar men vissa problem

en: Working!
sv_SE: Fungerar!

en: Yes! Delete the plugin
sv_SE: Ja! Ta bort tillägget

en: You are using an old or cached session
sv_SE: Du använder en gammal eller cachelagrad session

en: You can find full documentation about using Redirection on the <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a> support site.
sv_SE: Fullständig dokumentation för Redirection finns på support-sidan <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a>.

en: You get useful software and I get to carry on making it better.
sv_SE: Du får en användbar mjukvara och jag kan fortsätta göra den bättre.

en: You have different URLs configured on your WordPress Settings > General page, which is usually an indication of a misconfiguration, and it can cause problems with the REST API. Please review your settings.
sv_SE: Du har olika webbadresser konfigurerade på sidan WordPress-inställningar > Allmänt, något som vanligtvis pekar på en felkonfiguration, och även kan orsaka problem med REST-API:et. Kontrollera dina inställningar.

en: You should update your site URL to match your canonical settings: {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
sv_SE: Du behöver uppdatera din webbplats URL så att den stämmer överens med dina kanoniska inställningar: {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}

en: You will need at least one working REST API to continue.
sv_SE: Du behöver åtminstone ett fungerande REST-API för att kunna fortsätta.

en: You will need to configure your system (DNS and server) to pass requests for these domains to this WordPress install.
sv_SE: Du behöver konfigurera ditt system (DNS och webbservern) så att de skickar förfrågningar för dessa domännamn till denna WordPress-installation.

en: You've supported this plugin - thank you!
sv_SE: Du har stöttat detta tillägg – tack!

en: Your REST API is being redirected. Please remove the redirection for the API.
sv_SE: Ditt REST API omdirigeras. Ta bort omdirigeringen för API:et.

en: Your REST API is not working and the plugin will not be able to continue until this is fixed.
sv_SE: Ditt REST-API fungerar inte och tillägget kan inte fortsätta förrän detta är åtgärdat.

en: Your REST API is probably being blocked by a security plugin. Please disable this, or configure it to allow REST API requests.
sv_SE: Ditt REST-API blockeras antagligen av ett säkerhetstillägg. Inaktivera detta eller konfigurera det för att tillåta REST API-förfrågningar.

en: Your REST API is returning a 404 page. This is almost certainly an external plugin or server configuration issue.
sv_SE: Ditt REST API returnerar en 404-sida. Detta är nästan helt säkert ett externt tilläggs- eller serverkonfigurationsproblem.

en: Your URL appears to contain a domain inside the path: {{code}}%(relative)s{{/code}}. Did you mean to use {{code}}%(absolute)s{{/code}} instead?
sv_SE: Det verkar som om din URL innehåller ett domännamn i adressen: {{code}}%(relative)s{{/code}}. Avsåg du att använda {{code}}%(absolute)s{{/code}} i stället?

en: Your URL is cached and the cache may need to be cleared.
sv_SE: Din URL är cachelagrad och cachen kan behöva rensas.

en: Your WordPress REST API has been disabled. You will need to enable it to continue.
sv_SE: Ditt WordPress REST API har inaktiverats. Du måste aktivera det för att fortsätta.

en: Your admin pages are being cached. Clear this cache and try again. There may be multiple caches involved.
sv_SE: Dina administrationssidor cachelagras. Rensa denna cache och försök igen. Det kan finnas flera cachar inblandade.

en: Your database does not need updating to %s.
sv_SE: Din databas behöver inte uppdateras till %s.

en: Your email address:
sv_SE: Din e-postadress:

en: Your server configuration is blocking access to the REST API. You will need to fix this.
sv_SE: Din serverkonfiguration blockerar åtkomst till REST API. Du måste åtgärda detta.

en: Your server has rejected the request for being too big. You will need to reconfigure it to continue.
sv_SE: Din server har avisat begäran för att den var för stor. Du måste konfigurera den igen för att fortsätta.

en: Your source is the same as a target and this will create a loop. Leave a target blank if you do not want to take action.
sv_SE: Din källa är densamma som ett mål och det skapar en loop. Lämna ett mål tomt om du inte vill vidta åtgärder.

en: Your target URL contains the invalid character {{code}}%(invalid)s{{/code}}
sv_SE: Din mål-URL innehåller det ogiltiga tecknet {{code}}%(invalid)s{{/code}}

en: Your target URL should be an absolute URL like {{code}}https://domain.com/%(url)s{{/code}} or start with a slash {{code}}/%(url)s{{/code}}.
sv_SE: Måladressen ska vara en absolut URL, såsom {{code}}https://mindomaen.com/%(url)s{{/code}} eller inledas med ett snedstreck {{code}}/%(url)s{{/code}}.

en: clearing your cache.
sv_SE: rensar cacheminnet.

en: of %(page)s
sv_SE: av %(sidor)

en: pass
sv_SE: lösen

en: total =
sv_SE: totalt =

en: with HTTP code
sv_SE: med HTTP-kod

en: {{code}}%(status)d{{/code}} to {{code}}%(target)s{{/code}}
sv_SE: {{code}}%(status)d{{/code}} till {{code}}%(target)s{{/code}}

en: {{code}}%(status)d{{/code}} to {{code}}%(url)s{{/code}}
sv_SE: {{code}}%(status)d{{/code}} till {{code}}%(url)s{{/code}}

en: {{link}}Caching software{{/link}}, in particular Cloudflare, can cache the wrong thing. Try clearing all your caches.
sv_SE: {{link}}Cachelagrings-program{{/link}}, i synnerhet Cloudflare, kan cachelagra fel sak. Försök att rensa all cache.

en: {{link}}Import{{/link}} from .htaccess, CSV, and a variety of other plugins
sv_SE: {{link}}Importera{{/link}} från .htaccess, CSV, och en mängd andra tillägg

en: {{link}}Monitor 404 errors{{/link}}, get detailed information about the visitor, and fix any problems
sv_SE: {{link}}Övervaka 404-fel{{/link}}, få detaljerad information om besökaren och åtgärda eventuella problem

en: {{link}}Please temporarily disable other plugins!{{/link}} This fixes so many problems.
sv_SE: {{link}}Inaktivera andra tillägg tillfälligt!{{/link}} Detta fixar så många problem.

en: {{link}}Read more about this.{{/link}}
sv_SE: {{link}}Läs mer om detta.{{/link}}

en: {{strong}}CSV file format{{/strong}}: {{code}}source URL, target URL{{/code}} - and can be optionally followed with {{code}}regex, http code{{/code}} ({{code}}regex{{/code}} - 0 for no, 1 for yes).
sv_SE: {{strong}}CSV filformat{{/strong}}: {{code}}Käll-URL, Mål-URL{{/code}} – som valfritt kan följas av {{code}}regex, http code{{/code}} ({{code}}regex{{/code}} – 0 för nej, 1 för ja).

en: {{strong}}Warning{{/strong}}: ensure your HTTPS is working before forcing a redirect.
sv_SE: {{strong}}Varning{{/strong}}: kontrollera att HTTPS fungerar innan du tvingar omdirigering dit.

en: ⚡️ Magic fix ⚡️
sv_SE: ⚡️ Magisk fix ⚡️
